Ile czasu musi wyschnąć farba ścienna - i na czym to pomaga?

Gdy nowy kolor pokryje ścianę, chcesz go natychmiast wysuszyć. Ponieważ tylko wtedy możliwe jest usunięcie drugiej warstwy lub usunięcie mebli i obrazów z powrotem na miejscu. Niestety, w tej sytuacji wymagana jest cierpliwość, chociaż nowoczesne farby ścienne mają stosunkowo krótką porę suchą. Oczywiście są też metody przyspieszania.

Jakie znaczenie ma to, jak szybko wyschnie farba ścienna?

Kilka czynników decyduje o tym, jak szybko - lub powoli - wysycha farba ścienna. Z jednej strony konsystencja i skład mają naturalny wpływ na czas suszenia, ale z drugiej strony decydujące znaczenie mają warunki na miejscu:

  • Grubsze warstwy farby schną wolniej niż cieńsze. Różdżka Na chłonnych powierzchniach farby ścienne bardzo szybko schną.
  • Przy dobrej wentylacji farba ścienna może szybko zaskakiwać.
  • Ciepła temperatura otoczenia pomaga również podczas suszenia.
  • Zbyt szybkie suszenie może jednak prowadzić do pęknięć i łuszczenia się skurczów, dlatego powierzchnia powinna mieć zawsze średnią pojemność chłonną i całkowity brak przeciągu w pomieszczeniu.

Ile czasu potrzeba na wyschnięcie farby emulsyjnej

Większość farb ściennych to farby emulsyjne, które należą do szybkoschnących farb w świecie farb: zazwyczaj można je malować po maksymalnie 5 godzinach.

Aby być po bezpiecznej stronie, dokładnie zapoznaj się z instrukcją użycia farby ściennej - i przetestuj wykończoną powłokę delikatnie dotykając palcami, aby sprawdzić, czy jest już sucha.

Możesz to zrobić, aby farba ścienna wysychała lepiej

Jeśli farba ścienna wymaga bardzo długiego czasu do wyschnięcia, możesz również użyć suszarki do włosów, aby delikatnie pomagać na małej powierzchni lub zainstalować grzejnik na jednej ścianie.

Uważaj, aby nie nagrzać powłoki zbyt mocno, aby uniknąć zwęglenia lub tworzenia brzydkich, wysuszających pęknięć. Obowiązuje prosta zasada: grube warstwy są bardziej rozerwane niż cienkie.

Tips & Tricks Naturalnie, masz tendencję do "po prostu" rozpalania powoli schnących grubych warstw farby, ale to może być dość oczywiste. Zasadniczo cierpliwość i wystarczająca ilość świeżego powietrza są nadal najlepszymi "desykantami".

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz