Jak działa mikrofalówka?

Co dokładnie dzieje się w kuchence mikrofalowej podczas ogrzewania i jak żywność w kuchence mikrofalowej jest podgrzewana, dla wielu jest niejasne. Dlatego też pojawiają się liczne pogłoski o niebezpieczeństwie "napromieniowanej żywności". Jak właściwie działa mikrofalówka, przeczytaj w tym poście.

Stosowane promieniowanie

Wiele osób myśli o słowie "promieniowanie" w Czarnobylu i skażeniu radioaktywnym. To oczywiście nonsens. Żywność nie jest "napromieniowana" w kuchence mikrofalowej, a jedynie wzbudzana przez energię pola elektromagnetycznego.

Ta energia pola jest polem elektromagnetycznym w kształcie fali. Fale elektromagnetyczne to na przykład:

  • fale radiowe
  • promieniowanie cieplne
  • światło i
  • promieniowanie rentgenowskie

Wpływ na substancje, żywą tkankę i żywność, jednak zawsze zależy od długości fali i częstotliwości zastosowanego promieniowania. Na przykład światło widzialne ma inną częstotliwość i zakres długości fal niż, na przykład, promieniowanie cieplne pieca kaflowego, które może wizualizować tylko kamera na podczerwień. Mikrofale zwykle stosują belki decymetryczne.

Dysze dekompresyjne

Oprócz kilku odchyleń, fale mikrofalowe mają długość 12 cm (stąd "fale decymetryczne", około długości fali około 10 cm = 1 dm). Częstotliwość wynosi zwykle 2,455 GHz.

Efekt fal decymetrycznych

Fale o tej długości fali i częstotliwości stymulują przemieszczanie cząsteczek. W szczególności te fale powodują silny ruch cząsteczek wody. Ruch wody zawartej na poziomie molekularnym powoduje ciepło tarcia w żywności, które powoduje jego nagrzewanie.

Zasada ta wyjaśnia również, dlaczego niewodna żywność lub substancje w kuchence mikrofalowej nie mogą być podgrzewane. Cząsteczki inne niż woda są tylko nieznacznie poruszane przez dysze dekompresyjne i nie powodują tarcia.

Komponenty w pobliżu kuchenki mikrofalowej

Rdzeniem każdej kuchenki mikrofalowej i najważniejszym komponentem dla całego funkcjonowania jest tak zwany generator mikrofalowy, znany wcześniej jako magnetron. Ten składnik wytwarza energię pola elektromagnetycznego i kieruje powstałe fale do komory gotowania mikrofalówki. Do przewodzenia fal stosuje się tak zwany falowód.

Zasilanie generatora mikrofalowego

Aby generator mikrofal działał, wymaga wysokiego napięcia anodowego, zwykle co najmniej 5 kV. To wysokie napięcie jest generowane przez transformator wysokiego napięcia wbudowany w urządzenie i niektóre specjalne obwody.

Rozpraszanie ciepła

Tylko 65% pochłoniętej energii zamieniane jest na promieniowanie mikrofalowe, a 35% w postaci ciepła. Kuchenka mikrofalowa ma więc w zasadzie tylko bardzo niską sprawność elektryczną. Aby rozproszyć ciepło w sposób ciągły, wentylator stale chłodzi generator mikrofal.

Ciepło jest odprowadzane przez otwory wentylacyjne, które mogą znajdować się w różnych punktach urządzenia. Te szczeliny nie mogą być blokowane, w przeciwnym razie może zagrozić akumulacja ciepła i zagrożenie pożarowe.

Porady i wskazówki Ciepło odpadowe z generatora mikrofal jest również przedmuchiwane przez piekarnik, aby było suche. Para w komorze pieczenia zostaje automatycznie "wyschnięta".
Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz